OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start arrow Organizacje i instytucje arrow TPMiRW
Towarzystwo Przyjaciół Miasta i Rzeki Warty | Drukuj |
Redaktor: Robert Skrzypiński   
03.04.2009.

Towarzystwo Przyjaciół
Miasta i Rzeki Warty


        Towarzystwo Przyjaciół Miasta i Rzeki Warty powstało 10 czerwca 1986 r. z inicjatywy Pani dr Eugenii Kaleniewicz. Towarzystwo ma swoja siedzibę w Muzeum Miasta i Rzeki Warty.
        Zasadniczym celem stowarzyszenia jest kultywowanie wiedzy o mieście, jego historii i zabytkach, o sławnych mieszkańcach i o współczesnych osiągnięciach. Ma ono służyć rozwojowi kulturalnemu i gospodarczemu, utrzymywać kontakty z dawnymi obywatelami, skupiać i łączyć społeczników, którzy kochają to miasto i chcą coś dla niego zrobić. Realizacja tych zamierzeń gwarantowana jest przez współdziałanie z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Warcie.
        Towarzystwo Przyjaciół Miasta i Rzeki odgrywa dużą rolę w utrzymaniu i wzbogacaniu Muzeum Miasta i Rzeki Warty, w którym można dużo dowiedzieć się o historii miasta i okolic.
        Członkami tej organizacji są mieszkańcy Warty i okolic oraz ci, których los rzucił w inne strony Polski i świata, ale w głębi duszy pozostali warcianami.
        Wszystkie funkcje sprawowane są społecznie. Finanse uzyskiwane ze składek członkowskich, nielicznych dotacji i darowizn przeznaczane są na przedsięwzięcia typu: remont ogrodzenia na cmentarzu, fundowanie tablic pamiątkowych, nagród dla laureatów konkursów plastycznych.
        Najważniejsze osiągnięcia Towarzystwa Przyjaciół Miasta i Rzeki Warty:
foto
  • wzniesienie obeliska poświeconego 3. Pułkowi Strzelców Konnych

  • umieszczenie w murze kaplicy cmentarnej tablicy pamiątkowej poświeconej ofiarom obozów zagłady, na której znajduje się 7 nazwisk mieszkańców Warty
  • ogrodzenie cmentarza foto
  • odrestaurowanie najstarszego nagrobku na cmentarzu należącego do rodziny Jabłkowskich - właścicieli Cielc i grobu powstańca z 1863 r. Jackowskiego.

        Towarzystwo Przyjaciół Miasta i Rzeki Warty serdecznie zaprasza w poczet swoich członków tych wszystkich, którzy czują się warcianami i którym bliskie są sprawy miasta.