OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start arrow Aktualności arrow II miejsce miasta Warta w rankingu Dotacje Unijne w Oświacie
II miejsce miasta Warta w rankingu Dotacje Unijne w Oświacie | Drukuj |
Redaktor: Robert S.   
23.03.2017.

W dniach 15-16 marca 2017r. odbyła się w Toruniu IV Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI, podczas której ogłoszono wyniki rankingu Dotacje Unijne w Oświacie.

Miło nam poinformować, że miasto Warta zajęła w ww. rankingu w kategorii Małe Miasta II miejsce w Polsce. Podczas uroczystej gali, której Gościem honorowym była Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej zostały wręczone nagrody. Naszą Gminę reprezentowali Jan Serafiński Burmistrz Gminy i Miasta Warta oraz Sławomir Janczak Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Warta.

Ranking ten poświęcony jest funduszom unijnym w budżetach samorządowych, ale obejmuje niezwykle ciekawy wycinek tego zagadnienia. Uwzględniono w nim dotacje związane z finansowaniem bieżących zadań w oświacie (działy 801 i 854 budżetu), z pominięciem wydatków majątkowych. Pozycja samorządów w rankingu zależeć będzie od wielkości tych dotacji (bez środków na współfinansowanie) w przeliczeniu na jednego mieszkańca za okres 2007–2015. Choć to stosunkowo niewielka część funduszy UE, dla niektórych samorządów kwoty bywają znaczące. W trzech gminach (dwóch wiejskich i jednym niewielkim miasteczku) jest to w sumie ponad 1000 zł na mieszkańca. W 67 samorządach dotacje wyniosły łącznie ponad 400 zł na mieszkańca, a w 695 – ponad 100 zł. W sumie z takich dotacji w badanym okresie korzystało aż 89 proc. wszystkich samorządów. Dlaczego te dotacje są tak ważne? Duża część z nich przeznaczona została na edukację przedszkolną. W latach 2011–2015 łączna kwota pozyskanych na ten cel funduszy to ponad 330 mln złotych. Ponad 370 mln poszło na szkoły podstawowe. Gimnazja odgrywały tu stosunkowo niewielką rolę (128 mln zł). Znaczące środki (ponad 280 mln zł) przeznaczone były też na kształcenie i dokształcanie nauczycieli. Laureaci rankingu zostali uhonorowani podczas Toruńskiego Wieczoru Artystycznego.

Wyniki rankingu - Kategoria MAŁE MIASTA

I MIEJSCE       MIASTO NOWE BRZESKO

II MIEJSCE     MIASTO WARTA

III MIEJSCE    MIASTO CZCHÓW

IV MIEJSCE    MIASTO STOCZEK ŁUKOWSKI

V MIEJSCE     MIASTO WOŹNIKI

VI MIEJSCE    MIASTO OSTRORÓG

VII MIEJSCE   MIASTO KOZIEGŁOWY

VIII MIEJSCE  MIASTO BIEŻUŃ

IX MIEJSCE    MIASTO TYSZOWCE

X MIEJSCE     MIASTO SZCZYRK

 

Relacja_IV Edukacja Przyszłości.pdf

Ranking dotacje unijne w oświacie

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »