OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start arrow Kultura arrow Biblioteka w Warcie
Biblioteka w Warcie | Drukuj |
Redaktor: Robert S.   
08.04.2009.
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Warcie
        Początki Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Warcie sięgają 1948 r. Początkowo jej pomieszczenia znajdowały się w Urzędzie Miejskim. Ostateczna otwarcie biblioteki nastąpiło 1 września 1949 r. Księgozbiór biblioteki liczył 579 wol. W 1964 r. przeniesiono jej siedzibę do lokalu remizy OSP. W wyniku zmian administracyjnych kraju w 1975 r. zmienia się struktura biblioteki. Zostają do niej przyłączone biblioteki wiejskie z następujących miejscowości: Duszniki, Rossoszyca, Włyń, Cielce, Jeziorsko. W 1979 r. utworzono filię biblioteczną przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Warcie. W 1986 r powstaje filia w Małkowie, a biblioteka miejska zostaje przeniesiona do budynku przy ul. 22 Lipca 9 (obecnie T.Kościuszki).
                             foto foto
        Z dniem 1 stycznia 2000 r. otwarto nową filię w lokalu mieszczącym się w Szkole Podstawowej w Jakubicach. Od grudnia 2002 r biblioteka mieści się w lokalu o pow. 132 m2 w budynku kina "Lutnia". Obecnie biblioteka posiada 8 filii na obszarze całej gminy: FB Nr 1 przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie, FB w Cielcach, Jakubicach, Jeziorsku, Małkowie, Rossoszycy, Ustkowie i Włyniu.
Z księgozbioru biblioteki liczącego ok. 27 tys. wol. korzysta ok. 1500 czytelników, głównie dzieci i młodzież szkolna. Rocznie rejestruje się ok. 25 tys. wypożyczeń oraz ok. 12. tys. odwiedzin. W czytelni oprócz bogatego księgozbioru podręcznego znajduje się kawiarenka internetowa. Od 1 września 2003 r została uruchomiona komputerowa obsługa wypożyczalni.
Więcej  informacji na stronie: http://pbp.sieradz.pl/warta
                              foto foto