OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start arrow Zabytki arrow Pomniki
Pomniki | Drukuj |
Redaktor: Krzysiek K.   
23.11.2012.

INNE (pomniki, groby poległych)

 

1.W założeniu rezydencjonalnym parku małkowskiego w północnej jego części znajdował się pomnik Władysława Reymonta. Jego budowa związana jest z wieloma pobytami poety w Małkowie, gdzie rokrocznie spędzał tu po kilka tygodni, mieszkając w małym pokoiku na parterze pałacu. Prawdopodobnie w pałacu małkowskim powstały kolejne rozdziały "Chłopów", chociaż nie wiadomo czy wszystkie tomy, czy tylko ich fragmenty[1].

Reymont zafascynowany był parkiem otaczającym pałac, miał w nim nawet swoje ulubione miejsce, gdzie często przesiadywał i pisał. Ówczesne właścicielki – panie Pstrokońskie po śmierci Reymonta, w dowód hołdu dla jego talentu, wzniosły przed wojną w latach trzydziestych pomnik pisarza. Jego twórcą był Stanisław Jagmin. Pomnik z popiersiem wielkiego pisarza stanął w parku w ulubionym przez niego miejscu. Niestety w okresie okupacji hitlerowskiej popiersie Reymonta zostało zniszczone. Dzięki inicjatywie oddziału PTTK w Warcie w dniu 28 V 1967r., przy udziale okolicznego społeczeństwa, odsłonięto nowe, odlane z brązu popiersie Władysława Reymonta. Niestety z początkiem 2012 r. pomnik Reymonta został skradziony, mimo wielu starań nie udało się go odzyskać. Pomnik ten był najbardziej okazałym pomnikiem tego pisarza w Polsce[2].

2.  Na cmentarzu przykościelnym w Kamionaczu znajduje się grobowiec Jarocińskich, a na cmentarzu parafialnym mogiły żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich, poległych tu we wrześniu 1939 roku[3].

3.  Miejscowość Glinno związana jest z miejscem walk obronnych w kampanii wrześniowej 1939 roku, tam właśnie czoło niemieckim okupantom stawił 28 pułk Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii. Na miejscowym cmentarzu znajdują się mogiły ok. 300 żołnierzy polskich biorących udział w tej walce[4].

4. W miejscowości Jeziorsko we wschodniej części cmentarza, znajduje się mogiła powstańców z 1863 roku - ozdobiona płaskorzeźbą - zabitych w bitwie z Rosjanami na Poddębinie. Byli to prawdopodobnie żołnierze z Oddziału Jazdy Będkowskiego, którzy stracili życie w walce z oddziałem podpułkownika Bołdyriewa w dniu 20 VIII 1863 roku. Poległo ich siedmiu, a trzynastu zostało rannych. Obecny nagrobek powstał w czasach, gdy proboszczem w Jeziorsku był ks. E. Przysło (1970-1980)[5].

 

 

 

 

 

 [1] L. Kajzer, Pałace i dwory w dawnym województwie sieradzkim, T.II., Warszawa, 1994r., s. 101.

[2] Monografia wsi Małków, gmina Warta, powiat Sieradz, województwo łódzkie, Warszawa 1971, s. 14.

[3] Sieradzkie znakowane szalki turystyczne, Sieradz, 1996, s.48.

[4] Ibidem., s. 47.

[5] Ks. W. Frątczak, Monografia parafii Jeziorsko, Włocławek 2003,  s.80-81.