OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start
Muzeum | Drukuj |
Redaktor: Robert S.   
02.02.2009.
New Page 4

Muzeum Miasta i Rzeki Warty. 

        Muzeum Miasta i Rzeki Warty przy O/PTTK powstało w 1981 r . Muzeum zajmuje I piętro XIX wiecznej kamienicy mieszczacej się przy ul. 20-go Stycznia.

foto foto

        Pierwszea sala poświęcona jest sławnym ludziom z Warty. Galeria sławnych ludzi urodzonych w Warcie lub w inny sposób związanych z tym miastem i jego najbliższą okolicą poświęcona jest:

  • Stanisławowi Skarżyńskiemu - pilot, który jako pierwszy Polak przeleciał w 1933 r. Atlantyk.
  • Stanisławowi Szukalskiemu - artysta malarz, rzeźbiarz.
  • Zygmuntowi Andrychiewiczowi - malarz.
  • Pawłowi i Konstancji Biernackim - kasztelan i literatka, prekursorka literatury dziecięcej.
  • Władysławowi Stanisławowi Reymontowi - pisarz.


 

foto foto

        Muzeum zgromadziło wszelkie materiały, zdjęcia i informacje dotyczące ppłk Stanisława Skarżyńskiego, najwybitniejszego rodaka z Warty, który zginął śmiercią lotnika 26.06.1942 r. w czasie II wojny światowej. Dziś w zbiorach znajdują się kopie i oryginały zdjęć Skarżyńskiego i jego rodziny, książka jego autorstwa "Na RWD przez Atlantyk", kopie dokumentów i osobistych pamiątek,  biurko i kredens należące do jego rodziców, model samolotu RWD-5, liczne artykuły prasowe oraz materiały.
 

        Druga sala przedstawia historię miasta Warty. Znajduje się w niej zbiór fotografii, dokumentów, mebli i bibelotów. Wśród eksponatów można obejrzeć m. in. kopie przywilejów królewskich, lady cechowe, szable powstańcze z 1863 r. foto foto
foto foto 

        Kolejna sala obrazuje wnętrze pokoju mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku. W sali znajdują się stylowe meble, biurko i kredens z domu rodzinnego Stanisława Skarżyńskiego. foto
foto foto

        Stała ekspozycja kończy się działem archeologicznym. Prawie wszystkie eksponaty pochodzą z terenów zalanych po utworzeniu zbiornika Jeziorsko. Wśród eksponatów zobaczyć można popielnice w których składano kości naszych przodków, kamiennne żarna rotacyjne, nożyce do strzyżenia owiec. Ciekawym ekponatem jest denar rzymski, który sugeruje isnienie handlu z Rzymianami w okolicach Warty. Wśród licznych naczyń na szczególną uwagę załuguje unikatowy okaz wazy z brązu, będącej rzadkim importem na ziemiach polskich. Tłem ekspozycji jest transekt roślinny poprzez dolinę rzeki Warty ukazujący okolicę miasta przed powstaniem zbiorkia Jeziorsko.

foto foto
foto foto

        Jedna sala przeznaczona jest na wystawy czasowe i odczyty. Większość wystaw dotyczy historii regionu, zjawisk kulturalnych i ludzi zasłużonych dla miasta.


 

INFORMACJE UŻYTKOWE

Adres:
Muzeum Miasta i Rzeki Warty przy Oddziale PTTK
ul. 20 stycznia 26,
98 - 290 Warta
tel. (0-43) 829 41 78
 

Godziny otwarcia
 

niedziele i święta na zgłoszenia
poniedziałek - piatek 9.00 - 15.00  
soboty 10.00 - 13.00  


 

Biblioteka Muzeum czynna w godzinach otwarcia Muzeum. Książki i dokumenty udostępniane są wyłącznie na miejscu.

 
« poprzedni artykuł