OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start
PTTK | Drukuj |
Redaktor: Robert S.   
09.02.2009.

Oddział PTTK powstał w 1953 r. z inicjatywy pracowników tutejszego szpitala. Od samego początku warcki oddział PTTK  wykazywał się aktywna działalnością. Zajmowano  się organizacją wycieczek do bliskich i odległych zakątków naszego kraju, upamiętnianiem ważnych wydarzeń historycznych i znanych Polaków, rozwijaniem lokalnej turystyki, wiedzy o tutejszych zabytkach i przyrodzie. Członkowie  oddziału brali również aktywny udział w wielu rajdach organizowanych na innych terenach. Przeprowadzano również szkolenia z zakresu turystyki i krajoznawstwa, kursy dla organizatorów turystyki.
         Od samego początku działalność oddziału związała się z pobliską rzeką. Organizowano spływy kajakowe, biwaki nad rzeką oraz egzaminy na karty pływackie.  W  1959 roku  wybudowano nad rzeką wypożyczalnię sprzętu turystycznego i kajaków.

 

foto


         W dniach 26-29 maja w związku z setną rocznicą urodzin Reymonta odbyły się rajdy motorowy, kolarski i kajakowy oraz manifestacja na 5 tys. osób i zlot na 2 tys. osób. Dokonano otwarcia "Kącika Reymontowskiego" w pałacu w Małkowie. Ciągła rozbudowa "kącika" doprowadziła do powstania Muzeum Miasta i Rzeki Warty mieszczącego się obecnie w Warcie. Jest to jedyne muzeum utworzone i prowadzone przez oddział PTTK w Polsce.
         Organizowano rajdy okolicznościowe kończące się odsłonięciem tablic pamiątkowych lub pomników np. "Okręgowy Rajd  i Zlot dla Uczczenia Pamięci pil. Stanisława Skarżyńskiego" zakończony wmurowaniem tablicy pamiątkowej na budynku w którym mieszkał, "Rajd i Zlot Kościuszkowski" zakończony odsłonięciem obelisku upamiętniającego pobyt Kościuszki w Warcie oraz "XIX Centralny Rajd Pieszych Szlakiem Powstańców 1863 r." zakończony  odsłonięciem tablicy pamiątkowej ku czci dowódcy powstańców okręgu Sieradza Stanisława Oxińskiego.
         W ostatnich latach największymi imprezami są Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko organizowane przez ściśle związany z PTTK   Klub Turystyki Wodnej " WARTA".

.