Witamy w Warcie! Mieście z długą i barwną historią, sięgającą jeszcze czasów średniowiecza. Położenie przy szlakach handlowych i bliskość rzeki Warty pozwoliły na szybkie przekształcenie osady rolniczej w miasto, którym stało się w 1255 roku. Warta była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego i  to właśnie  tu na Sejmie Walnym, król Władysław II Jagiełło wydał statut warcki, regulujący ówczesną gospodarkę i prawo do zarządzania ziemią.

 

Miasto obfituje w przepiękne architektoniczne budowle, świadczące o minionych latach i wpływach kształtujących Wartę, takie jak gotycki kościół pw. Św. Mikołaja, klasycystyczny ratusz, urokliwe przyrynkowe kamieniczki czy powstały w 1467 roku Klasztor Bernardynów, który do dziś pełni rolę ważnego ośrodka duchowego i kulturalnego.

Dziś Warta chce być miastem otwartym na współpracę, gdzie nie braknie miejsca na nowe inicjatywy i rozwój, ukierunkowany na innowacyjność i lokalną przedsiębiorczość

O historii Warty powstało wiele książek. Najnowsze opracowanie dotyczące dziejów miasta Warta znajduje się w wydanej w 2018 roku książce „Warta – szkice z dziejów miasta” autorstwa Jana Pietrzaka. Książka jest dostępna w Wydziale Infrastruktury Turystyczno-Sportowej  Zamówień Publicznych i Promocji.